Badanie wzroku – kilka przydatnych informacji
Badanie wzroku często uważane jest za nieprzyjemne, dlatego wiele osób z niego rezygnuje na długi okres czasu. Informacje te są jednak nieprawdziwe. Aktualne metody badania, a także wykorzystywany przez specjalistów sprzęt zapewnia bezbolesne zbadanie gałek ocznych pod każdym możliwym kątem.
Pacjenci wybierając się na wizytę u okulisty zazwyczaj poszukują przydatnych informacji na temat samego badania. Zadawane przez nich pytania są bardzo podobne, dlatego warto zapoznać się z odpowiedziami na nie.
Pamiętajmy jednak, że wiedza znajdująca się w Internecie w żaden sposób nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty.
Kiedy, należy udać się do okulisty?
Zalecenia jasno wskazują, że osoby po 40 roku życia powinny badać swój wzrok minimum jeden raz na 2 lata. W przypadku pracowników biurowych, a także tych pracujących w trudnych warunkach badanie wzroku należy wykonywać co 12 miesięcy. Odrębną grupę stanowią osoby znajdujące się pod opieką takich lekarzy jak diabetolog, kardiolog, hipertensjolog czy neurolog. W przypadku niektórych schorzeń ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia jest większe, dlatego pacjenci ci powinni być pod stałą kontrolą okulistyczną.
Czy do badania okulistycznego należy się w jakikolwiek sposób przygotować?
Aktualnie brak jakichkolwiek wskazań dotyczących samego przygotowania. Jednak w przypadku kobiet warto użyć wodoodpornego tuszu do rzęs, lub na czas badania zrezygnować z makijażu. Jedno z badań wymaga podania kropel, które mogą spowodować rozmycie tuszu lub cienia kosmetycznego.
Z jakich etapów składa się badanie?
Zawsze pierwszym z elementów jest wywiad lekarski. Jego zadanie polega na zebraniu najważniejszych informacji na temat pacjenta i jego schorzeń. W dalszej części pacjent poddawany jest różnorakim próbom. Pierwszą z nich jest badanie ostrości wzroku dla dali i bliży przy pomocy tzw. tablic Snellena. Kolejny etap stanowi badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przy użyciu tzw. tonometru. Trzeci aspekt to badanie dna oka. W tym przypadku pacjent może poczuć nieprzyjemne doznanie, które związane jest z bliskim oświetleniem gałki ocznej przez źródło światła pochodzące z lampy szczelinowej. Jako ostatnie badane jest osadzenie gałek ocznych, ich ruchomość, a także wygląd (część lekarzy wykonywać może to bezpośrednio po przeprowadzeniu wywiadu).
Czy do badania okulistycznego są jakieś przeciwwskazania?
Ogólnych przeciwwskazań nie ma, choć lekarz prowadzący badanie może zrezygnować z niektórych jego etapów w przypadku niedomagania przez pacjenta w różnych aspektach (np. niemożność poruszania głową po wypadku lub operacji).
Gdzie mogę wykonać w Warszawie badanie?
Podstawowe badanie ostrości wzroku wykonane może być również przez lekarza pierwszego kontaktu. Aktualnie, w prawie każdym gabinecie POZ znajdują się tablice Snellena. Specjalistę ds. chorób oczu spotkać można zarówno w gabinetach prywatnych, jak i tych posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gabinety najłatwiej znaleźć w pobliżu szpitala lub salonu optycznego. Część tego typu przybytków oprócz doboru oprawek i szkieł umożliwia również dokonanie konsultacji z specjalistą z dziedziny okulistyki.
Wizyta u lekarza okulisty nie jest traumą, z które należy rezygnować. Jedyne wczesne wykrycie schorzeń oczu umożliwi pełne wyleczenie lub zatrzymanie postępu choroby.
Na podstawie: http://zobaczycjutro.org